Neka bude što deblja jer je plod našeg podneblja

Roko Matas: Niko Marijanović – karijera kroz nogomet

Niko je dječak koji voli puno, puno nogomet. Krenuo je na nogomet s pet godina. Igrao je za NK Split. Prvu utakmicu igrali su protiv Hajduka. Izgubili su 2:1. A za Split je zabio Niko, i to glavom.

Kada je bio malo stariji, kada je imao sedam godina igrali su opet protiv Hajduka. I  dobili su 3:0, a Niko je dao tri gola. Četiri dana kasnije je Nikin tata dobio poziv. Nikin tata se javio, a zvao je klub Hajduk. I pitali su za Niku, hoće li doći na jedan probni trening u Hajduk. Niko je oduševljeno rekao da može. Sljedeći dan Niko se spremio za trening, tata mu je rekao da se potrudi i da mu je ovo prilika da postane najbolji igrač. Došao je taj trenutak… Niko je došao na trening i tamo su bili dosta dobri igrači Livaja i Sahiti, ali on se njih nije bojao. Prvu utakmicu su pobijedili, ali Niko nije igrao.  Drugu utakmicu su također pobijedili 2:0 i on je dao dva gola. I tako su utakmice prolazile…Jednog dana je hrvatska reprezentacija pozvala Niku da dođe na pripreme za Katar. Na pripremama je bio i Nikin suigrač Marko Livaja. Pozdravili su s  ,a onda je došao popis za Katar i Niko je bio na popisu. Bio je jako sretan. Spremili su se, ušli  u avion i poletjeli. Sljedeći dan imali su trening, a onda utakmicu koju su igrali protiv Belgije. Bila je devedeseta minuta i u zadnjoj sekundi Niko je dao gol glavom, onda je skinuo dres i nastala je svađa. Niko se udaljio ali ga je Lukaku napao i udario ga. Niko je uganuo gležanj i nije mogao igrati protiv Austrije, ali na sreću su pobijedili. Došla  je osmina finala i igrali su protiv Danske. Bilo je 0:0 dok nije ušao Niko i dao jedan gol. Prošli su dalje i igraju protiv Engleske. Utakmica je završila 0:0 i bili su penali. U penalima je bilo 4:3 za Hrvatsku i ako Niko zabije Hrvatska prolazi dalje. Bilo je napeto…Niko je zabio gol i Hrvatska prolazi u polufinale. U polufinalu su igrali protiv Portugala. Igrali su se produžetci i u 108 minuti Hrvatska gubi. Svi su pali osim Nike  koji ih je bodrio i onda u 118 minuti Niko zabija gol. Svi su veseli, ali onda stižu penali. Prvi penal je bio precizan, pucao je Livaja. Protivnički penal, golman Livaković je obranio. Drugi penal relizirao je Modrić dok je za protivnike zabio Ronaldo. Zadnji penal uspješno je izveo Niko te su svi navijači bili u euforiji. Niko je doveo Hrvatsku u finale. U finalu Hrvatsku čeka Francuska. Počela je utakmica s Francuskom i Hrvatska igra u grču, te ubrzo prima gol i gubi. Nakon deset minuta Hrvatska prima i drugi gol te su svi igrači potonuli osim hrabrog Nike, koji je u šezdesetoj minuti dao gol za smanjenje francuskog vodstva. Svoju dobru igru, Niko je potvrdio pet minuta kasnije kad daje svoj drugi gol za izjednačenje. Utakmica je završila neriješeno te se pristupilo izvođenju penala. U prve četiri serije svi izvođači su bili precizni, te je na redu bila peta serija izvođenja. Golman Livaković obranio je francuskom igraču, te je odlučujući penal pucao Niko Marijanović, koji je uz malo sreće ipak zabio odlučujući penal. Hrvatska je po prvi put postala prvak svijeta, a euforija i veselje sa stadiona prenijelo se u cijelu Hrvatsku.

Sljedeća tri dana proglašeni su praznici u državi te nitko nije morao ići na školu.