Neka bude što deblja jer je plod našeg podneblja

Marijeta Jurišić Leskovar: Zagrebačko zelenilo

Bok, ja sam Iva, a ja sam Patrik i naša prijateljica Petra. Mi smo Mali  zagrebački zelenjaci. Idemo u 4.c razred i najbolji smo prijatelji. Idemo u OŠ Petra Preradovića.

Mi ćemo vam pričati o zaštiti okoliša. Sudjelujemo u udruzi  zelenjaka. Ok, idemo npr. na naš grad Zagreb. Naš grad je jako lijep, ima toliko lijepih parkova, šuma, najljepša i najveća je Medvednica. Ima puno potoka to svi znaju, i stabala. Ali kad ljudi sijeku stabla to šteti okolišu.

Većinom ljudi zapaljuju šume pa se jednom desilo da je jedan čovjek zapalio šumu tako da su vatrogasci  gasili tu vatru  3 – 4 dana, a nastradale su mnoge životinje.

Rijetko ljudi razvrstavaju otpad. Otpad recikliramo, a smeće bacamo.

Sad ćemo vam navesti gdje što ide : papir ide u plavi , staklo u zeleni , baterije u crveni , plastika u žuti , limenke u sivi i tekstil u sivi spremnik. To se zove otpad, a imamo i zelene otoke za taj otpad.

To su reciklažna dvorišta u koja se donosi smeće i reciklira.

A ne moramo bacati otpad. Od jedne obične boce, možeš napraviti teglu za cvijeće, a i hranilicu za ptice. Od staklenke možemo napraviti vazu za cvijeće i stalak za bojice.

Mi ljudi trebamo puno vode, bez nje ne možemo živjeti, a i kad su vrući dani dobro dođe da te osvježi. Pijemo vodu iz slavine, ona je jako zdrava. Naše tijelo sadrži 70% H2O (vode).  Vode ima i u rijekama, potocima, jezerima, oblacima, kiši i snijegu, na cijeloj planeti. Sve manje ima pitke vode na zemlji jer ljudi bacaju smeće u vodu, a to nije dobro.

Dajemo savjete: za tuširanje, pranje zubiju i ruku stavite manji mlaz.  Nikad u mora, jezera i rijeke nemojte bacati smeće. Pogotovo plastiku.

Energija nam svima treba, ali postoje i neki problemi. Kada je hladno ljudi stalno pale grijanje pa troše energiju umjesto da se toplije obuku, a kad je vruće ne moramo paliti klimu nego se možemo okupati ili hladiti se sa lepezom. Više auta koristi naftu  i to 95 posto automobila na većem dijelu svijeta. Auti jako štete okolišu npr. roditelji se stalno voze s autima na posao, voze nas u školu… Ne moraju svi ići s automobilima, možemo ići s biciklima ili  s električnim romobilima, a i tramvajem (ZET) ili s busom ili naravno pješke.

Znate li Petra i Patrik da postoji jedna priča koja se desila prije 100 godina?

Ne.

Ok sad ću vam je ispričati. Dakle bio jednom jedan grad koji je volio raditi ružne stvari prirodi. A tamo je bio jedan kralj po imenu Sedrik. Imao je kćer Anu. I on vam je pokušao smiriti grad da to ne rade. Ali jednog dana otišao je na put. Tada su građani napravili nešto loše. Zapalili su cijelu šumu u blizini. To se proširilo po gradu i uništilo pola grada. Kad se kralj vratio sa svojom kćeri Anom vidio je kaos u daljini. Pozvao je vatrogasce. Sve je bilo spaljeno. Kralj je otišao u novi zemlju, zauvijek. KRAJ.

Nikad nisam čuo takvu priču, ni ja. Evo sad ste je čuli. I pazite da se i nama isto ne bi dogodilo. Kralj je otišao u novu zemlju, ali ako mi uništimo našu planetu nemamo drugu na koju se možemo preseliti. Imamo samo jednu planetu koju moramo čuvati i voljeti.

Djeco, odrasli! Radite li vi sve ove dobre stvari koje smo nabrojili, barem neke? Ako da, BRAVO! Ako ne, odmah sve promijenite!

Kad vi odrastete, barem oni koji su mlađi od nas možda ćete vi biti kao

i  mi,

 Z E L E NJ A C I  !

Marijeta Jurišić Leskovar , 3.C

OŠ Petar Preradović, Zagreb

Mentorica: Vanja Vukosavić

Svaki cent je itekako značajan!
Donirajte Udrugu Mlada pera

Odgovori